01/0

Διεθνή Βραβεία Ωνάση
Βραβευμενοι
ΒΡΑΒΕΥΜΕΝΟΙ ΔΙΕΘΝΩΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΩΝ ΒΡΑΒΕΙΩΝ ΩΝΑΣΗ
ΒΡΑΒΕΥΜΕΝΟΙ ΔΙΕΘΝΩΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΩΝ ΒΡΑΒΕΙΩΝ ΩΝΑΣΗ

ΣΥΓΓΡΑΦΗ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟΥ ΘΕΑΤΡΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ

BPABEYMENOI 1997
-  1ο Βραβείο: Ηarvest, Manjula Padmanabhan (Ινδία)
-  2ο Βραβείο: Τuko! Tuko! or the Princess of the Lizard Moon, Anton Juan (Φιλιππίνες)
-  3ο Βραβείο: Τhe Elevation of Thieves, Νagle Jackson (H.Π.Α.)
Έπαινοι
- The Resurrection Play, Gabriel Lanci (Η.Π.Α.)
- Save, Παναγιώτης Μέντης (Ελλάδα)
- Shadow of the Vampire, Peter Muller (Ουγγαρία)
- Mont-de-Piete, Isis Maria Pereira de Azevedo (Βραζιλία)

ΒΡΑΒΕΥΜΕΝΟΙ 2001
- 1ο Βραβείο: Past tenses ever present, Daniel du Plantis (Η.Π.Α.)
-2ο Βραβείο: The Women of Lockerbie, Deborah Brevoort (Η.Π.Α.)
-3ο Βραβείο: Ξένοι, Παναγιώτης Μέντης (ΕΛΛΑΣ)
Έπαινοι

-Εντελώς αναξιοπρεπές, Βασίλης Κατσικονούρης (ΕΛΛΑΣ)

-Faust et les radicaux libres, Jacques Languirand (ΚΑΝΑΔΑΣ)

-Willie B. Came into the sun, Jean Sterrett (Η.Π.Α.)

 
ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ ΧΟΡΟΓΡΑΦΙΑ

ΒΡΑΒΕΥΜΕΝΟΙ 2001
- 1ο Βραβείο: δεν απενεμήθη
- 2ο Βραβείο: Margarita Bali για την χορογραφία In Vitro Shipwreck (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ)
- 3ο Βραβείο: Carmen Werner για την χορογραφία El tiempo de un instante (ΙΣΠΑΝΙΑ)

Έπαινος
Vincente Silva Sanjines για την χορογραφία Opus 2000 o La Esperanza
(ΜΕΞΙΚΟ)

ΣΥΝΘΕΣΗ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΓΙΑ ΧΟΡΟΓΡΑΦΙΑ

ΒΡΑΒΕΥΜΕΝΟΙ 2001
- 1ο Βραβείο: δεν απενεμήθη
- 2ο Βραβείο: απενεμήθη εξ ημισείας στους:

Ryan Cayabyab για το έργο MISA 2000 (ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ)
και
Christopher Lyndon-Gee για το έργο Chamber Symphony No.1 - The poet dies     (Μ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ)

-3ο Βραβείο: απενεμήθη εξ ημισείας στους:
Pedro Navarrete για το έργο AONIA (El tiempo de un instante) (ΙΣΠΑΝΙΑ)
και
Charles Uzor για το έργο GO (ΕΛΒΕΤΙΑ)

Έπαινος
-Wendy Joy Morrison για την πρωτότυπη μουσική σύνθεση Stabat Mater (ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ)

 
ΒΡΑΒΕΥΜΕΝΟΙ 2006
Το Διοικητικό Συμβούλιο του Κοινωφελούς Ιδρύματος Αλέξανδρος Σ. Ωνάσης αποφάσισε, με τη σύμφωνη γνώμη των ακαδημαϊκών συμβούλων του, να μην προχωρήσει στην απονομή Διεθνών Διαγωνιστικών Πολιτισμικών Βραβείων Ωνάση για α) συγγραφή πρωτότυπου θεατρικού έργου, β) πρωτότυπη χορογραφία, γ) πρωτότυπη μουσική σύνθεση για χορογραφία και δ) σύνθεση πρωτότυπου ζωγραφικού έργου. Απονέμονται μόνο διακρίσεις ex aequo που συνοδεύονται από χρηματικό έπαθλο 15.000 ευρώ στους εξής:

ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΕΡΓΟ
- κ. Αστερίου Τσίκρας, για το έργο ΜΕ ΦΟΒΟ ΘΕΟΥ (ΕΛΛΑΔΑ)
- κ. Nick Patricca, για το έργο The Defiant Muse (Η.Π.Α.)
- κ. Alfredo Balducci, για το έργο 'Un'ipotesi su Jean Jacques Rousseau(ΙΤΑΛΙΑ)
- Καθ. κ. Thomas Riccio, για το έργο INUIT (Η.Π.Α.)


ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ ΧΟΡΟΓΡΑΦΙΑ
- κα Inmaculada Rubio Tomas, για τη χορογραφία PendingContact/WhileAwaiting (ΙΣΠΑΝΙΑ)
- κ. Henrik Kaalund, για τη χορογραφία 4 (ΔΑΝΙΑ)

ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΥΝΘΕΣΗ ΓΙΑ ΧΟΡΟΓΡΑΦΙΑ
- κ. Soren Nils Eichberg, για τη σύνθεσή του 4 (ΓΕΡΜΑΝΙΑ)
- κ. Felipe Perez Santiago, για τη σύνθεσή του EPPUR SI SCENDE (ΜΕΞΙΚΟ)

ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΖΩΓΡΑΦΙΚΟ ΕΡΓΟ
-κ. Γιώργος Ρόρρης, για το εικαστικό έργο ΓΙΑΝΝΑ (ΕΛΛΑΔΑ)
- κα Sejma Prodanovic, , για το εικαστικό έργο Noon (ΣΕΡΒΙΑ & ΜΟΝΤΕΝΕΓΚΡΟ)
- κ. Ingmars Usas, για το εικαστικό έργο Invincible Jack(ΛΕΤΟΝΙΑ)
- κ. Tomasz Musial, για το εικαστικό έργο Whipping (ΠΟΛΩΝΙΑ

scrollup scrolldown
Γενικα

Ημερομηνια: 1997-2001



scrollup scrolldown

Κλείσιμο X
Αποστολη σε φιλο με Email